Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik Bölge Türkiye
5 saatlik rötar yolcuları gerdi
5 saatlik rötar yolcuları gerdi
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Kıbrıs gazilerinden övünç madalyası talebi
Kıbrıs gazilerinden övünç madalyası talebi
Gölbaşı’nda kavga: 3 yaralı, 7 gözaltı
Gölbaşı’nda kavga: 3 yaralı, 7 gözaltı
Erzurumspor Neftçi Bakü ile berabere kaldı
Erzurumspor Neftçi Bakü ile berabere kaldı
HABERLER>EKONOMİ
4 Temmuz 2024 Perşembe - 02:06

Erzurum ihracatta 3’üncü sırada

**ERZURUM GAZETESİ ÖZEL HABERİDİR - Erzurum Haziran ayında gerçekleştirilen ihracat değeri yüksekliği bazında Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde Malatya ve Elazığ’ın ardından 3’üncü sıraya yükseldi. Dönemde Malatya’dan 23.3, Elazığ’dan 15.0, Erzurum’dan 8.2 milyon değerinde ihracat kaydedildi.

Erzurum ihracatta 3’üncü sırada

Erzurum Haziran ayında gerçekleştirilen ihracat değeri yüksekliği bazında Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde Malatya ve Elazığ’ın ardından 3’üncü sıraya yükseldi. Dönemde Malatya’dan 23.3, elazığ’dan 15.0, Erzurum’dan 8.2 milyon değerinde ihracat kaydedildi.

TİM VERİLERİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Haziran 2024 dönemi ihracat verilerini açıkladı. Erzurum’da Haziran ayında 8,2 milyon, bu yılın ilk 6 ayında 26 milyon 184 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi. İlden bu yılın Haziran ayında yapılan ihracat 2023 yılı Mayıs ayına göre yüzde 219,9 oranında arttı.

ERZURUM 6 AYLIK VERİLER

Erzurum’dan bu yılın Ocak – Haziran ayında 26 milyon 184 milyon dolarlık ihracat kaydedildiği bildirildi. İlden 6 ayda gerçekleştirilen ihracat, 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 151,2 oranında artış gösterdi. Erzurum’dan Haziran 2023’te 2.5; 6 aylık kayıtta ise 10,4 milyon dolarlık ihracat yapılmıştı.

BÖLGESEL VERİLER

2024 Haziran döneminde Erzurum’dan 8 milyon 281 bin, KUDAKA İstatistik Bölgesi illerinden 9 milyon 984 bin, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illerinden 19 milyon 23 bin, Doğu Anadolu Bölgesi illerinden ise 63 milyon 499 bin dolar değerinde ihracat yapıldı.

ERZURUM’UN PAYI

2024 Haziran döneminde Erzurum’dan kaydedilen ihracat değeri, KUDAKA İstatistik Bölgesi illerinde yüzde 82,94, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 43,53, Doğu Anadolu Bölgesi illeri toplamında ise yüzde 613,04’lük pay gösterdi

TÜRKİYE'NİN HAZİRAN AYI İHRACATI 18,6 MİLYAR DOLAR OLDU

En çok ihracat yapan sektörler sıralamasında otomotiv 2,6 milyar dolarla haziran ayında da ilk sıradaki yerini korudu. Otomotivi 2,3 milyar dolarla kimya, 1,3 milyar dolarla çelik sektörü takip etti.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe: 6 aylık ihracatımız 125,4 milyar dolara, son 12 aylık ihracatımız ise 257,8 milyar dolara ulaştı. 2023 ile kıyasladığımızda 6 aylık ihracatta yüzde 2,12 aylık ihracatta ise yüzde 2,5 artıdayız.

Türkiye'nin haziran ayı ihracatı 18,6 milyar dolar oldu. 2024'ün ilk yarısındaki ihracat 125,4 milyar dolara, 12 aylık ihracat ise 257,8 milyar dolara ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, yaptığı yazılı açıklamada mayıs ayında 24,1 milyar dolarla tüm zamanların aylık rekorunu kıran ihracatın, haziran ayında takvim etkisiyle yüzde 10,6 düştüğünü bildirdi. Gültepe, şöyle devam etti:

“Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,6 daralan ihracatımız 18,6 milyar dolar düzeyinde kaldı. Haziranla birlikte ilk 6 ayı da tamamlamış bulunuyoruz. 6 aylık ihracatımız 125,4 milyar dolara, 12 aylık ihracatımız ise 257,8 milyar dolara ulaştı. 2023 ile kıyasladığımızda 6 aylık ihracatta yüzde 2, 12 aylık ihracatta ise yüzde 2,5 artıdayız. Hizmet İhracatçıları Birliğimizin çalışmasına göre haziranda hizmet ihracatımızın 8,7 milyar dolar civarında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Sektörler özelinde baktığımızda otomotiv 2,6 milyar dolarla ilk sıradaki yerini korudu. Otomotivi 2,2 milyar dolarla kimya, 1,3 milyar dolarla çelik ve hazır giyim, 1,2 milyar dolarla elektrik-elektronik sektörü takip etti. Geçen ay 6 sektörümüz ihracatını artırırken, 20 sektörümüzde düşüş kaydedildi. En çok ihracat yapan beş ilimiz ise İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara, İzmir oldu.”

Mustafa Gültepe, geçen ay 906 firmanın ilk kez ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi. Söz konusu firmaların ihracata 91 milyon dolar katkı sunduğunu belirten Gültepe, “Kilogram birim ihracat değerimiz 1,41 dolar oldu. Parite geçen ay ihracatımızı negatif etkiledi. Haziran ayında pariteden kaynaklı 38,8 milyon dolarlık kayıp yaşadık” dedi.

HAZİRAN AYINDA TOPLAM İHRACATIN YÜZDE 43,9'U AB ÜLKELERİNE YAPILDI

En çok ihracatın sırasıyla Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya ve Irak'a yapıldığını anlatan Gültepe, şunları söyledi: 

“Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatta dikkat çekici artışlar kaydettik. En çok ihracat yaptığımız ülke grupları arasında Avrupa Birliği (AB) 8,2 milyar dolarla yine ilk sırada yer aldı. AB'yi 2,8 milyar dolarla diğer Avrupa ülkeleri ile Yakın ve Orta Doğu izledi. Toplam ihracatımızda AB'nin payı haziran ayında yüzde 43,9  düzeyinde gerçekleşti. Dolayısıyla bu yakın ve bizim için büyük potansiyel barındıran pazardaki rekabet gücümüzü korumanın, ihracatımız açısından stratejik önemde olduğunu biliyoruz. İhracat ailesinin çatı kuruluşu olmanın verdiği sorumlulukla, sürdürülebilir üretim başta olmak üzere, Avrupa pazarında ülkemize avantaj sağlayacak konularda firmalarımıza öncülük ediyoruz.”

İHRACATÇILARIN TALEP, BEKLENTİ VE ÖNERİLERİNİ BAKAN ŞİMŞEK'E İLETTİK

Açıklamasında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in vergi paketi konusunda reel sektör temsilcileriyle bir araya gelmesine de değinen Gültepe, toplantının son derece verimli olduğunu söyledi. Gültepe, Asgari Kurumlar Vergisi, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamındaki KDV istisnasının devamı, devreden KDV ve ihracatçıların yurt dışı çıkış harcından muaf tutulması başta olmak üzere talep, beklenti ve önerilerini Bakan Mehmet Şimşek'e ilettiklerini sözlerine ekledi. 

BOLAT, HAZİRAN AYI DIŞ TİCARET VERİLERİNİ PAYLAŞTI

 Bu yılın ocak-mayıs döneminde ihracatın yüzde 4,5 artarak 107 milyar dolara ulaştığını aktaran Bolat, "Haziran ayında takvim etkisi nedeniyle yaşanan düşüşe rağmen, yılın ilk yarısında ihracatımız yüzde 2 artışla 125 milyar 446 milyon dolara yükselmiştir. İthalatta ise aşağı yönlü eğilimin devam ettiği görülmektedir." ifadesini kullandı.

 Ticaret Bakanı Ömer Bolat, haziranda ithalatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 azalarak 25 milyar 4 milyon dolara gerilediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

 "Bu veriler, dış ticaret politikalarımızın ve alınan tedbirlerin olumlu sonuçlar verdiğini açıkça göstermektedir. Ticaret Bakanlığı olarak, ihracatımızı katma değerli ve yüksek teknolojili sektörlere yönlendirmek, yerli üreticilerimizi korumak, küresel pazarlardaki payımızı artırmak ve ticaret hacmimizi genişletmek için yoğun çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz."

UZUN BAYRAM TATİLİ NEDENİYLE DÜŞÜŞ YAŞANDI

 Ticaret Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada da haziran ayında uzun bayram tatili ve takvim etkisiyle ihracat ve ithalatta bir miktar gerileme yaşandığına işaret edilerek, şu ifadeler kullanıldı:

 "Küresel ticarette yaşanan zorlu koşullara rağmen ocak-mayıs döneminde ihracatımız yüzde 4,5 artışla 107 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Haziranda ise takvim etkisi nedeniyle ihracatta geçici düşüş yaşanmıştır. Haziranda 9 günlük bayram tatili yanında, ihracatın düşük gerçekleştiği 5 hafta sonu bulunurken, bayram haftası hariç ihracatın hafta içi en yüksek yapıldığı (perşembe ve cuma) iki iş gününün eksik olması, negatif takvim etkisi olarak ortaya çıkmıştır. Böylelikle, haziranda ihracatımız yüzde 10,6 düşüşle 18 milyar 569 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir."

SON 32 AYIN EN DÜŞÜK İTHALAT DEĞERİ

 İthalatta aşağı yönlü seyrin devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, "Haziran ayı ithalatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 azalarak 25 milyar 4 milyon dolar olmuştur. Bu değer, son 32 ayın en düşük ithalat değeridir." ifadesine yer verildi.

 Açıklamada, söz konusu ayda dış ticaret açığının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 artışla 6 milyar 434 milyon dolar olduğu ve bunun, son 5 ayın en düşük aylık dış ticaret açığı olduğu bildirilirken, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise bir önceki yılın aynı ayına göre 5,4 yüzde puan azalışla yüzde 74,3 olduğu aktarıldı.

YILIN İLK YARISINDA İHRACAT ARTTI, İTHALAT AZALDI

 Yılın ilk yarısında ihracatın yüzde 2 artışla 125 milyar 446 milyon dolara yükseldiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 "Ocak-haziran döneminde ithalat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 azalışla 168 milyar 686 milyon dolara gerilemiştir. Yılın ilk yarısında dış ticaret açığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,5 azalarak 43 milyar 240 milyon dolara olmuştur. Bu dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen yılın aynı dönemine göre 7,6 puan artışla yüzde 74,4'e yükselmiştir. Yıllıklandırılmış ihracat da yüzde 2,5 artışla 257,8 milyar dolara çıktı. Geçen yılın ikinci yarısında başlayan ihracattaki artış trendinin 2024 yılında devam ettiği görülmektedir. Geçtiğimiz yıl temmuz ayından itibaren dört ay hariç (Eylül 2023, Mart 2024, Nisan 2024, Haziran 2024) ihracatımızda her ay yıllık bazda artış kaydedilmiştir. İthalatımızın son 8 aydır devamlı gerilemesinde (Nisan 2024 hariç) etkili dış ticaret politikası kapsamında aldığımız tedbirlerin etkisi izlenmektedir. Bu kapsamda, haziran ayı itibarıyla yıllıklandırılmış ithalat yüzde 6,7 azalışla 346,1 milyar dolara düşmüştür. Yıllıklandırılmış dış ticaret açığı da yüzde 26 azalarak 88,3 milyar dolara gerilemiştir. Böylelikle dış ticaret açığında Temmuz 2023 sonrası yıllık bazda bayram etkilerinin görüldüğü nisan ve haziran ayları hariç her ayda ciddi oranlarda düşüş görülmüştür. Yıllıklandırılmış bazda ihracatın ithalatı karşılama oranı ise 6,7 yüzde puan artışla yüzde 74,5 olmuştur."

 Açıklamada, dış ticaret dengesindeki belirgin iyileşme ve hizmet ihracatındaki artışın, cari açığın düşmesinde kilit rol oynadığına işaret edilerek, geçen yıl mayısta 57 milyar dolar olan yıllıklandırılmış cari işlemler açığının sonraki aylarda 25,6 milyar dolar azalışla bu yılın nisan ayında 31,5 milyar dolara gerilediği bildirildi.

 Yıllıklandırılmış cari işlemler açığının mayısta 25-26 milyar dolar civarına gerilemesinin öngörüldüğün aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

 "İhracatımızı katma değerli ve yüksek teknolojili sektörlere yönlendirmek, ihraç edilen mal ve hizmetleri çeşitlendirmek, yerli üreticilerimizi ve dolayısıyla ihracatımızı ithalattan kaynaklanan haksız rekabet ve zarara karşı korumak amacıyla Bakanlık olarak çalışmalarımızı aktif şekilde sürdürüyoruz. Dış ticarette gözlenen bu olumlu tablo, bir taraftan makroekonomik istikrara katkı sağlarken, diğer taraftan ekonomik büyümenin daha dengeli bir patikada ilerlemesini sağlamaktadır."

 
Gazze'de can kaybı 37 bin 953'e yükseldi
 
‘Milli mücadelenin fitili Erzurum’dan ateşlendi’
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şimşek TÜFE verilerini değerlendirdi
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yüzde 1,64 olarak açıklanan haziran ...
Yılmaz’dan TÜFE değerlendirmesi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Enflasyonda düşüşle ekonomide ...
Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı
Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Haziran'da yıllık yüzde 71,60, aylık yüzde 1,64 arttı.
 
ETB yıllık 2 bin ton kırmızı et üretiyor
Erzurum Et Kombinasında yıllık ortalama bin 650 ton şarküteri ve 2 bin ...
DOSİAD Mayıs ayı ekonomi veri özetini paylaştı
Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği(DOSİAD) Mayıs 2024 dönemi ...
Türkiye’nin dünya ihracatındaki payı artıyor
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından yayınlanan 2024 yılı ilk çeyrek ...
 
Erzurum’un kamu payı açıklandı
**ERZURUM GAZETESİ ÖZEL HABERİDİR - Erzurum’un Nisan ayında yüzde 12.6 ...
Aşkale Çimento’ya ihracat şampiyonu ödülü
Aşkale Çimento Grubuna bağlı Kavçim Çimento’ya, Çimento, Cam, Seramik ...
KUDAKA’dan proje teklif çağrısı
Erzurum, Erzincan, Bayburt illerinde faaliyetlerini sürdüren KUDAKA, ...
 
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Erzurum Havalimaninin ismi ne olsun?

Recep Tayyip Erdogan
Nafiz Kotan
Palandoken
Saltuklu
Dadas

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik
KünyeKünye FacebookFacebook TwitterTwitter Günün HaberleriGünün Haberleri