Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik Bölge Türkiye
Aydemir’den 'Sahada Erzurum Buluşmaları’
Aydemir’den 'Sahada Erzurum Buluşmaları’
'TDT dünyada farkındalık oluşturan bir teşkilat'
'TDT dünyada farkındalık oluşturan bir teşkilat'
Soylu: 'Kafalarını çıkaramıyorlar'
Soylu: 'Kafalarını çıkaramıyorlar'
‘Uyanık olmak mecburiyetindeyiz’
‘Uyanık olmak mecburiyetindeyiz’
Enerji’de tarihi adım
Enerji’de tarihi adım
HABERLER>GUNDEM
6 Aralık 2021 Pazartesi - 05:12

Erzurum 2’inci doz aşı oranı yüzde 70.7’ye yükseldi

ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum’da 2’inci doz aşı yaptıran kişi sayısı oranı yüzde 70,7 olarak kaydedildi. 2’inci doz aşı Türkiye ortalaması ise yüzde 81,61 olarak açıklandı.

Erzurum 2’inci doz aşı oranı yüzde 70.7’ye yükseldi

En az 2 doz aşı olmuş 18 Yaş ve üstü nüfus verileri açıklandı. Erzurum’da 2’inci doz aşı yaptıran kişi sayısı oranı yüzde 70,7 olarak kaydedildi. 2’inci doz aşı Türkiye ortalaması ise yüzde 81,61 olarak açıklandı. Doğu Anadolu Bölgesinde 2’inci doz aşı olma oranının en düşük olduğu iller Muş, Bingöl, Bitlis ve Ağrı olarak kaydedildi.

ERZURUM SARI KATEGORİDE

Doğu Anadolu Bölgesinde sadece 3 il mavi kategoriye yükselebildi. Sağlık Bakanlığı 2’inci doz aşı haritasını yayımladı. Kırmızı, Turuncu, Sarı ve Mavi renklerle aşı olma oranlarının verildiği haritada, Muş, Bingöl ve Bitlis illeri turuncu; Ağrı, Kars, Erzurum, Erzincan, Van, Iğdır, Malatya, Elazığ illeri sarı; Ardahan, Hakkari ve Tunceli ise mavi kategoride değerlendirildi.

İLLER 2’İNCİ DOZ AŞI ORANLARI

Sağlık Bakanlığı verilerine göre İller 2’inci doz aşı oranı Ağrı’da yüzde 66,2, Ardahan’da yüzde 79,8, Bingöl’de 61.7, Bitlis’te yüzde 64,4, Elazığ’da yüzde 67,3, Erzincan’da yüzde 73,0, Erzurum’da yüzde 70,7, Hakkari’de yüzde 75,6, Kars’ta yüzde 73,7, Muş’ta yüzde 61,5, Malatya’da yüzde 73,3, Tunceli’de yüzde 77,3, Van’da yüzde 71,0 oldu. Erzurum 2’inci doz aşı oranı yüksekliği bakımından bölge illeri sıralamasında 8’inci sırada yer aldı.

29 KASIM – 4 ARALIK ARASINDA BİN 199 KİŞİYİ KAYBETTİK

Türkiye’de 29 Kasım – 4 Aralık tarihlerini kapsayan 6 günlük sürede bin 199 kişi corona virüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 29 Kasım Pazartesi 189, 30 Kasım Salı 207, 1 Aralık Çarşamba 196, 2 Aralık Perşembe 192, 3 Aralık Cuma 187, 4 Aralık Cumartesi 228 kişi yaşama veda etti.

SAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ

2 doz aşılamada ilk sırada Ordu var

Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 85,1 ile Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Ordu’yu Osmaniye, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Burdur takip etti.

EN DÜŞÜK AŞILAMA ŞANLIURFA’DA

Bakanlığın tablosuna göre yüzde 57,3 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı sırasıyla Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Bayburt takip etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Mevsim şartlarından hepimizin çıkarması gereken sonuçlar var. Kapalı yerlerde kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmaktan kaçınmalıyız. Bulunduğumuz kapalı ortamları sık sık havalandırmalıyız. Temizliğe dikkat etmeliyiz. Riskin arttığı bu dönemde aşılarımızı hemen yaptırmalıyız” dedi.

BÖLGESEL VERİLER

AKDENİZ BÖLGESİ

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, aşı karşıtı kişilere seslenerek, “Aşı karşıtlığı yaparak en yakın arkadaşlarını kaybeden doktorlar var. İnsanlar bunları görmeli. Aşı olmayıp ölenler daha fazla” dedi.

Korona virüs salgınıyla mücadele devam ediyor. Virüs yeni varyantlar oluştururken virüse karşı en etkili silah olan aşıda ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 18 yaş ve üstü nüfusta bir doz aşı uygulananların oranı da yüzde 90'ın üzerine çıktı. En az iki doz aşı olanların oranı yüzde 80'i geçti.

Ancak bazı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de aşı karşıtlığı devam ediyor. Sosyal medyada aşı karşıtlığı yapan vatandaşlar, birçok insanında aklını karıştırıyor. Virüsün mutasyona uğraması nedeniyle 3.doz aşı yaptırılması uzmanlar tarafından öngörülüyor.

“3.DOZ AŞI GEREKLİ”

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Taşova, “2 doz aşı olduktan sonra belli bir dönem geçince antikor seviyesinin düştüğünü gösteren çalışmalar var. Tabi ki bu daha ileri dönemlerde daha da açıklanacak ancak antikor seviyesi düştüğü için 3.doz aşının olması gerekiyor. Özellikle Sinovac aşısı olanlarda bu daha önemli. Biontech tarafından da açıklandı 3.doz aşının olup bağışıklığın güçlendirilmesi gerektiği. Her varyant aşıdan kaçmak için bir yol bulmaya çalışabilir. O nedenle vücutta virüs girdiği zaman çoğalmasını engellemek için antikor oluşturmak gerekir bu da aşıyla olur” diye konuştu.

“ŞUAN BİR SALGIN YAŞIYORUZ”

Aşı karşıtı kişilere de seslenen Taşova, “Ölen insanlara bakmalarını isterim. Aşı oldu öldü deniyor ama karşılaştırıldığı zaman aşı olmayıp ölenler daha fazla. İnsanların kafaları karışıyor. Şuan bir salgın yaşıyoruz. Salgın demek afet demektir. Afetten kurtulmanın yolu da yüzyıllar boyunca aşı olmuştur. Aşı olunmadığı dönemde dünyada nelere yol açıldığını görüyoruz. Aşı karşıtlığı yaparak en yakın arkadaşlarını kaybeden doktorlar var. İnsanlar bunları görmeli” ifadelerini kullandı.

OSMANİYE'DE KORONA VİRÜS DENETİMİ

Korona virüs vaka sayılarının yüksek seyrettiği Osmaniye’de Covid-19 denetimleri Vali Erdinç Yılmaz’ın katılımıyla devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından haftalık olarak açıklanan korona virüs haritasında 100 binde 481,45 vaka sayısı ile Türkiye'de en yüksek vaka oranına sahip olan Osmaniye'de denetimler aralıksız sürüyor. Göreve geldiği günden beri 'Dinamik Denetim Modeli' kapsamında denetimlerine devam eden Vali Erdinç Yılmaz, Osmaniye’nin korona virüsün en yüksek seyrettiği illerin başında geldiğini söyledi.

Denetimlerinin ardından açıklama yapan Vali Erdinç Yılmaz, “Osmaniye’miz maalesef korona virüsün en yüksek seyrettiği illerin başında geliyor. Bu hepimizi çok üzmekte. İnanıyorum ki Osmaniyeli hemşerilerimizle birlikte bu kötü durumu bitireceğiz. Bunu yapmamız için de hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Bu mücadeleyi hep birlikte sürdürdüğümüzde çok iyi sonuçlar aldığımız zamanlar oldu. Genelde iyiydik ama şu geldiğimiz noktada maalesef vaka oranında en başta olan iliz. Yılgınlığa düşmeden, bıkmadan, usanmadan, bitene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. İnşallah önümüzdeki süreçte daha iyi, daha güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Osmaniyeli hemşerilerimize tedbirlere uymalarının ve aşılarını bir an evvel yaptırmalarının, aşı sürecini tamamlamamış olan vatandaşlarımızın bu süreci en kısa zamanda tamamlamalarının bu mücadelede çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. 12 yaş ve üzerindeki çocuklarımızın aşı olması eğitim öğretimin devamı açısından çok önemlidir. Vatandaşlarımızın çocuklarının aşı olmalarını sağlamaları bu mücadelede çok önemli” diye konuştu.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Elazığ'da korona virüs vaka sayılarında düşüş devam ederken, aşılanma oranında da artış sürüyor. Vatandaşlar, kış aylarının gelmesiyle vakaların artmaması için daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Elazığ'da Covid-19 vakaları her geçen gün düşerken, aşılama ise artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın en son açıkladığı 100 bin kişide bir haftalık korona virüs vaka tablosunda da vakalar 100 binde 107,15’e kadar düşmüştü. Vakaların düşüşe devam ettiği ilde aşılama hızı da aynı oranda artışa devam ediyor. Aşılama oranı 67,3 olan kentte vatandaş, kış aylarının gelmesiyle vakaların artmaması için daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Herkesin aşı olması gerektiğini dile getiren vatandaşlar, kurallara uyulması gerektiğini vurguladı.

Elazığlı vatandaşların biraz daha kuralcı olduğunu belirten Serkan Gülten, “Elazığ insanları biraz daha dikkatli. Elazığlılar haberleri dikkatli izliyor. Maske ve temizlik kurallarına uyuyor. Ben aşımı yaptım. Bence aşılar etkili, aşının insan sağlığı üzerinde faydası çok fazla. Hem gribal enfeksiyonları, hem Covid-19 hem de insanların bağışıklıklarını güçlendiriyor. Ben bu konuda insanlara güveniyorum. Herkes de aşısını olsun. Kış aylarının gelmesiyle dikkat edilmezse Covid-19 vaka sayıları artabilir. Bu da herkesi etkiler. Vatandaşı da esnafı da herkesi etkiler. Belki ilerleyen süreçlerde tekrar sokağa çıkma yasağı da gelir. Herkes dikkat etsin. Bu konu gerçekten ciddi bir konu. Elazığlı biri olarak hemşerilerimizin kötü bir sonuçla karşılaşmasını istemem” şeklinde konuştu.

Vatandaşların kurallara uyması halinde düşüşün devam edeceğini aktaran Nehir Ağtaş, “İnsanların maske takması ya da aşıların etkili olmasından dolayı kaynaklanıyor. Ama çoğu yaşlıları görüyorum maske takmıyor. Ya da burunlarına indiriyorlar, sadece ağızları kapalı oluyor. Bu durumda Covid-19 yaşlılar için daha riskli olduğu için onlar daha çok etkileniyor. Kış aylarına girdik ama vatandaşlar kurallara uymazsa herkesin bildiği üzere vakalar artar ve yine kapanmalar ile yasaklar tekrar gelir. O yüzden herkes kurallara uymalı. Herkes maskesini taksın ve kurallara uysun” dedi.

ELAZIĞSPOR’DA YİĞİTCAN ERDOĞAN’IN COVİD-19 TESTİ POZİTİF ÇIKTI

Arnavutköy Belediyespor maçı öncesi rutin PCR testlerine giren Elazığspor’da takım kaptanı Yiğitcan Erdoğan’ın Covid-19 sonucu pozitif çıktı ve karantinaya alındı.

TFF 3. Lig 1. Grup’un 15. haftasında Arnavutköy Belediyespor’la karşılaşacak olan Elazığspor’da kaptan Yiğitcan Erdoğan’ın PCR testi pozitif çıktı ve kadrodan çıkarıldı. Erdoğan'ın 10 süreyle karantinaya alındığı bildirildi.

Kulüpten yapılan açıklamada, “Her maç öncesi yapılan korona virüs testinde futbolcumuz Yiğitcan Erdoğan'ın test sonucu pozitif çıkmış olup futbolcumuz 10 günlük karantinaya alınmıştır ve maç kadrosundan çıkartılmıştır” denildi.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Türkiye’nin korona virüs aşılanma oranı düşük illeri arasında yer alan Şanlıurfa’da 102 ekipten oluşan 300 sağlık çalışanı, süpürme tekniğiyle aşılama çalışmaları yapıyor.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, il genelinde 102 ekipten oluşan 300 sağlık çalışanıyla bütün evleri dolaşarak süpürme tekniğiyle vatandaşların korona virüs aşılarını yapıyor. Hafta sonu yoğunlaştırılan çalışmalarda Harran’da 30, Akçakale’de 30, Eyyübiye’de 51,Viranşehir’de 30, Siverek’te 36, Haliliye’de 51, Ceylanpınar’da 15, Bozova’da 15,Hilvan’da 15, Suruç’ta 15, Halfeti’de 13 ve Birecik’te ise 20 ekip, kırsal mahalleleri dolaşarak aşı çalışması yapıyor. Ekipler, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm’ün de katıldığı kahvaltının ardından çalışmalara başladı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm yaptığı açıklamada, “Cumartesi Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürlüğünde saat 08.30 itibari ile ilçe müdürlüğümüzde yoğun bir çalışma var. Geçtiğimiz 10 gün içerisinde iki defa Viranşehir, Harran, Akçakale, Eyyübiye, Siverek, Haliliye, Ceylanpınar, Bozova, Hilvan, Suruç, Halfeti, Birecik’e gidildi. Süpürme dediğimiz taktikle aşı oranı düşük olan kırsal mahallelerimize, köylerimize gidiyoruz. Bu cumartesi Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürlüğündeyiz. Sabahın erken saatlerinde hazırlıklar yapıldı. Ekipler üçer kişiden oluştu. Çalışanlarımız gideceği yerleri biliyorlar. Gittikleri mahalleye yoğunlaşacaklar. Aşıları olmayan, aşısı eksik olan vatandaşlarımızın aşılarını yapacaklar. Bildiğiniz gibi yeni bir dalgadan, Omicron dalgasından söz ediliyor. Ülkemizde şu an yok ama olası bir Omicron salgınına karşı tedbirlerimizi arttırıyoruz. Bu kapsamda soğuk cumartesi sabahı Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürlüğünde sağlık çalışanlarımız ile beraberiz. Sahada en yüksek aşı seviyesine ulaşacağımızı umuyoruz. Pazar Haliliye İlçe Sağlık Müdürlüğünde aynı çalışma olacaktır. Sağlık çalışanlarımıza özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Sahada ciddi bir mücadele olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gülüm, “Şu anda sahada ciddi anlamda bir mücadele var. Aile sağlık merkezlerimiz, devlet hastanelerimiz, eğitim ve araştırma hastanelerimiz, mobil noktalarımız ve gezici ekiplerimiz, hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Covid-19 mobil aşı ekipleri bugüne kadar olduğu gibi il genelinde gönüllülük esasına dayalı olarak aşı yaptırmak isteyen tek bir vatandaş kalmayana kadar kapı kapı dolaşarak toplumsal bağışıklığı oluşturmak için aşı uygulama çalışmalarına devam edecektir” diye konuştu.

EGE BÖLGESİ

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan Korona virüse yakalandı.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu. Vatandaşları Korona virüse karşı dikkatli olmaya davet eden Başkan Özcan paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

"Kovid 19 PCR test sonucumuz maalesef ailecek (delta varyantı) pozitif çıktı. Bir süre görevimin başında ve aranızda olamayacağım. Tüm hemşehrilerimi daha da dikkatli olmaya davet ediyor, sağlıklı günler diliyorum."

KARADENİZ BÖLGESİ

Yurt dışından gelen gebe Covid hastası Samsun'da tedavi oldu

Ciddi solunum yetmezliği ile mücadele eden ve aynı zamanda gebe olan Gürcistan uyruklu Rusudan Beridze (38), korona virüs tedavisi olmak için Samsun'u seçti. Yaptığı tedaviyle bebeğin ve annesinin hayata tutunmasını sağlayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, "38 yaşındaki yabancı uyruklu gebe hastamız tedavi için ülkemize geldi. Uyguladığımız tedavi sonrasında başarıyla bebeğini dünyaya getirttik. Hem bebeği hem de annesini sağlıkla ülkelerine yolladık" dedi.

Gürcistan uyruklu Rusudan Beridze, korona virüs tedavisi görmek için VM Medical Park Samsun Hastanesi’ne başvurdu. Hasta Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya tarafından uygulanan tedavi yöntemi ile hasta şifa buldu. Türkiye'nin tedavi konusunda en şanslı ülke olduğunu belirten Prof. Dr. Özkaya, "Ülkemiz tedavi konusunda en şanslı ülke, çünkü hastalarımızın hepsi hastaneye ve tedaviye kolayca ulaşabiliyor. Ciddi solunum yetmezliği gelişen 38 yaşındaki Gürcistan uyruklu gebe hastamız da tedavi için ülkemize geldi. Yaptığımız tedavi ile bebeğini dünyaya getirttik. Hem bebeği hem kendi sağlıkla ülkelerine yolladık" diye konuştu.

"COVİD 19 TEDAVİ REHBERİ DEĞİŞİYOR"

İlaçlar ve tedavi yöntemi hakkında bilgiler de paylaşan Prof. Dr. Özkaya, "Tedavide laboratuvar ortamında Covid-19 virüsüne etkili olduğunu bildiğimiz elimizde sınırlı sayıda ilaç vardı. Ancak vakaların bu kadar çok olması, pandeminin bitmemesi ve virüsün hala ölümcül etkisinin devam etmesi nedeni ile bu ilaçların temininde sorunlar olabiliyor. Mutasyon ile virüsün tedaviye cevabının da azaldığını da göz önünde bulundurursak, bu hastalıkta tek güvencemizin aşı olduğunu söylemek istiyoruz. Tedavide etkili olduğu belirtilen molnupiravir, montelukast gibi ilaçların enfekte insanlarda olumlu sonuçlar verdiğini gördük" şeklinde konuştu.

MARMARA BÖLGESİ

Bursa’da Covid-19 nedeniyle bir polis hayatını kaybetti

Bursa’da Uludağ Üniversitesi Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi gören Polis memuru Abdurrahman Kahveci hayatını kaybetti.

Bursa’nın Gürsu ilçesinde görev yapan polis Memuru Abdurrahman Kahveci Covid-19 sebebiyle Uludağ Üniversitesi Hastanesinde tedavi gördüğü sırada hayatını kaybetti. Gürsu’da sevenleri Abdurrahman Kahveci için “Bursa’nın Gürsu ilçesinde trafik polislerinin en güleçi en iyi değerli abimiz Covid-19 sebebiyle vefat etti. Allah rahmet eylesin” diyerek üzüntülerini dile getirdiler.

 
DOSİAD Ekim Ayı bülteni yayımlandı
 
Erzurum’dan 11 ayda 48 ülkeye ihracat
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Polat: ‘Türk Milleti Dünyaya örnek olmuştur’
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Erzurum Kadın Başkanı Zeynep Polat, ...
Erbaş: 'Biz diyoruz ki gönülde engel olmasın'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, başkanlığın engelli bireylere ...
Aydemir: ‘Engelliler toplumun bereket kaynakları’
Milletvekili Aydemir, ‘AK Hareket engelli kardeşlerimizi toplumun baş ...
 
Vali Memiş: 'Tüm engelleri birlikte aşalım'
Erzurum Valisi Okay Memiş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ...
Erzurum eksi 14’ü gördü
Erzurum’da hava sıcaklığı gece sıfırın altında 14’e kadar düştü. Soğuk ...
Adalette Erzurum ÇAM gündemi
Erzurum’daki Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi (ÇAM), hem mağdur hem ...
 
Gökçe gözyaşlarıyla uğurlandı
Kocaeli'nin Gebze ilçesinde şiddetli fırtınada hasar gören fabrika çatısını ...
Ailelerin evlat nöbeti 819’uncu gününde
Çocuklarının terör örgütü PKK mensuplarınca dağa kaçırıldığı iddiasıyla ...
Erzurum 2’inci doz aşı oranı yüzde 70.2 oldu
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum’da 2’inci doz aşı yaptıran kişi sayısı ...
 
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Erzurum Havalimaninin ismi ne olsun?

Recep Tayyip Erdogan
Nafiz Kotan
Palandoken
Saltuklu
Dadas

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Polemik
KünyeKünye FacebookFacebook TwitterTwitter Günün HaberleriGünün Haberleri